Ben 10 Wiki
Advertisement
Ben 10 Wiki
Ta strona zawiera treści z Wikipedii będące na licencji Creative Commons.
Zobacz oryginalny artykuł i autorów.
Wikipedia-icon.png

Ben 10 to amerykański serial animowany stworzony przez Man of Action.

Opis fabuły

10-letni Ben Tennyson wraz z kuzynką Gwen i dziadkiem Maxem jadą w lecie na kemping. Podczas niego Ben znajduje Omnitrix – urządzenie podobne do zegarka, dzięki któremu może się zmieniać w dziesięciu kosmitów:

Później do tej dziesiątki dołączają nowi kosmici, tacy jak: Kulopłot, Dzikie Pnącze, Upchuck, Klon, Największy i Gała. Omnitrix wchłania też DNA kosmicznego wilkołaka, mumii, Viktora i Eona. Ben pod postacią kosmitów broni świat przed złem pochodzącym z kosmosu, zaś największym jego wrogiem spośród innych jest Vilgax, chcący przejąć moc Omnitrixa, by zawładnąć całym Uniwersum.

Crossovery

Ben 10 (Reboot)

Zobacz osobny artykuł:Alien X-Tinction

Media

Odcinki

Main.png Osobny artykuł: Odcinki Ben 10

Filmy

Gry

Wydania DVD

Czołówka

  • Tekst piosenki: Andrzej Brzeski
  • Opracowanie Muzyczne: Piotr Gogol
  • Śpiewały: Honorata Zajączkowska, Katarzyna Łaska, Anna Sochacka

Tekst

Mały chłopak na tym świecie główną rolę gra,
bo ma kosmiczną bransoletę, zegar na sto dwa.
Przez krótki moment, jedną chwilę
zdobył super siłę Ben 10 (Ben 10)!

Gdy od niechcenia twarze zmienia, wije się jak wąż,
to nie odgadniesz, kiedy nagle znowu ruszy w pląs.
Kosmici w tłumie się zjawili,
kryje się za nimi Ben 10 (Ben 10)!

Ma w sobie magię i dziwną moc,
jak wielka gwiazda rozjaśnia noc.
Nie bój się kolego i z nami chodź,
bo na tej ziemi w jawę zmieni każdy sen
Ben 10!

Wersja polska

Wersja polska: MASTER FILM na zlecenie WARNER BROS.
Reżyseria:

  • Paweł Łysak (odc. 1-3, 7),
  • Artur Tyszkiewicz (odc. 4-6, 11-20, 27-33),
  • Paweł Leśniak (odc. 8-10, 21-26),
  • Dariusz Dunowski (odc. 34-49)

Dialogi:

  • Kamila Klimas-Przybysz (odc. 1-11, 18-19, 21, 23-24, 26, 30-33, 35),
  • Agnieszka Farkowska (odc. 12-17, 20, 22, 25, 27-29),
  • Dariusz Dunowski (odc. 34, 36-49)

Tłumaczenie: Karol Gajos (niektóre odcinki)
Dźwięk:

  • Aneta Michalczyk-Falana (odc. 1-19, 27-46),
  • Jerzy Rogowiec (odc. 20-26),
  • Jakub Lenarczyk (odc. 47-49),
  • Izabela Waśkiewicz (odc. 47-49)

Montaż:

  • Gabriela Turant-Wiśniewska (odc. 1-13, 27-39, 44-49),
  • Jan Graboś (odc. 14-19),
  • Krzysztof Podolski (odc. 20-26),
  • Paweł Siwiec (odc. 40-42),
  • Agnieszka Kołodziejczyk (odc. 43)

Kierownictwo produkcji:

  • Agnieszka Kołodziejczyk (odc. 1-19),
  • Romuald Cieślak (odc. 20-26),
  • Dariusz Falana (odc. 27-49)

Tekst piosenki: Andrzej Brzeski
Opracowanie muzyczne: Piotr Gogol
Wystąpili:

  • Kajetan Lewandowski
    • Ben,
    • Upgrade,
    • Dzikopysk w śnie Bena (odc. 25),
    • Ken (odc. 46)
  • Joanna Pach
    • Gwen,
    • Inferno (Gwen) (odc. 17),
    • Gwendolyn (odc. 28)
  • Paweł Sanakiewicz
    • Dziadek Max,
    • Upgrade (Dziadek Max) (odc. 17)
  • Zbigniew Konopka
    • Czteroręki,
    • Zębal,
    • Zębferno (odc. 24),
    • Policjant #2 (odc. 27),
    • Sprzedawca w sklepie (odc. 29),
    • Ex (odc. 43)
  • Dariusz Odija
    • Inferno,
    • Hoverboard (Tetrax) (odc. 5),
    • Ochroniarz w hotelu (odc. 7),
    • Drągal (odc. 9, 25),
    • Ratownik (odc. 11),
    • Diamentogłowy (odc. 13),
    • Jeden z więźniów (odc. 37),
    • Gaterboy (odc. 45)
  • Jacek Mikołajczak
    • Diamentogłowy (oprócz odc. 13),,
    • Volcanus (odc. 19),
    • Policjant #1 (odc. 27),
    • złodziej (odc. 29),
    • Enoch – Przywódca „Organizacji” (odc. 36, 40),
    • Jeden z więźniów (odc. 37),
    • policjant (odc. 42),
    • Spiker (odc. 45)
  • Janusz Wituch
    • Szybcior,
    • Szara Materia,
    • Mucha,
    • reporter wiadomości (odc. 7, 8, 10, 15),
    • sędzia meczu bejsbolowego (odc. 36),
    • Mały Czteroręki (odc. 42),
    • maszynista pociągu (odc. 44),
    • Jeden ze zbirów (odc. 45),
    • Dzikie Pnącze (IV seria)
  • Jarosław Boberek
    • Fantom / Cyberduch,
    • Dzikie Pnącze (II i III seria),
    • Upchuck (III seria),
    • Zombozo (odc. 9),
    • Pomocnik wielkiego kleszcza (odc. 15),
    • jeden z żołnierzy Porucznika Steela (odc. 16),
    • Narrator (odc. 17),
    • Slix Vigma (odc. 18),
    • staruszek Eryk (odc. 30),
    • Ishiyama (odc. 32),
    • Ogniomiotacz (odc. 34)
  • Jacek Rozenek
    • Kulopłot (seria II i III),
    • dyspozytor w siedzibie Hydraulików (odc. 14),
    • Porucznik Steel (odc. 16),
    • Vance Vetteroy (odc. 33),
    • Steve Kaminx – prezenter TV (odc. 37)
  • Leszek Zduń
    • Benwilk,
    • Dorosły Ben (odc. 28),
    • Elf Eryk (odc. 30),
    • Devlin (odc. 46)
  • Cezary Kwieciński
    • Benmumia,
    • Kulopłot (niektóre odcinki IV serii),
    • Upchuck (IV seria),
    • Zębal (IV seria),
    • Gała (odc. 49),
    • Jamie – kolega z klasy Bena (odc. 1),
    • Jeden z załogi Vilgaxa (odc. 1, 13, 17),
    • sługus Enocha (odc. 11),
    • robotnik budowlany #2 (odc. 12),
    • Pomnik Kappa (odc. 32),
    • Kolega Todda #1 (odc. 35),
    • J.T. (odc. 36, 47),
    • Mały Inferno (odc. 42),
    • Jeden z piratów drogowych (odc. 44),
    • Jeżozwierz (odc. 45)
  • Miłogost Reczek
    • Benvicktor,
    • Wieloręki (odc. 34),
    • Doktor Vicktor (odc. 37, 38),
    • Driscoll / Wieczny Król (odc. 40),
    • Doktor Animo (odc. 41, 48-49),
    • Hex (odc. 42),
    • Ojciec Joela (odc. 43),
    • Pan Beck (odc. 45),
    • Kevin 11.000 (odc. 46),
    • Kulopłot (odc. 47)
  • Grzegorz Drojewski
    • Klon,
    • Czteromucha (odc. 24),
    • Strażnik (odc. 25),
    • Chłopak grający na tubie (odc. 25),
    • Dzieciak (odc. 34),
    • Todd Maplewood (odc. 35),
    • Chłopak z wesołego miasteczka (odc. 36),
    • Odmłodzony Max (odc. 42),
    • Odmłodzony Hex (odc. 42),
    • Koledzy ze szkoły (odc. 47)
  • Andrzej Chudy
    • jeden ze złodziei (odc. 9),
    • Kwaśny Oddech (odc. 9),
    • Hex (odc. 10, 23),
    • Pomocnik wielkiego kleszcza (odc. 15),
    • Technorg (odc. 18),
    • Kenko (odc. 32),
    • Abel North (odc. 34),
    • Porucznik Steel (odc. 40),
    • Strażnik więzienia (odc. 41),
    • Ojciec Camille (odc. 43),
    • policjant (odc. 44),
    • Sędzia (odc. 45)
  • Andrzej Arciszewski
    • Vilgax (odc. 1, 5, 8, 13, 14, 17, 26, 28, 40, 47),
    • Sklepikarz (odc. 2),
    • Sklepikarz (odc. 4),
    • Przywódca Limaxów (odc. 4),
    • Cyrkowiec (odc. 9),
    • Dyrektor marketu (odc. 27),
    • Starzec (odc. 42),
    • Urzędnik udzielający ślubu (odc. 43)
  • Izabella BukowskaNauczycielka (odc. 1)
  • Tomasz SteciukCash (odc. 1)
  • Jacek Wolszczak
    • J.T. (odc. 1),
    • jeden ze świadków wypadku (odc. 6)
  • Cezary Nowak
    • Obozowicz (odc. 1, 17),
    • pomagier Vilgaxa (odc. 8),
    • pielęgniarz #1 (odc. 8),
    • Policjant (odc. 9),
    • Złodziej (odc. 10),
    • jeden ze sługusów Enocha (odc. 11),
    • pracownik odwiertni (odc. 21),
    • magik (odc. 23),
    • Szary Diament (odc. 24),
    • Turysta na Wodospadzie Niagara (odc. 26)
  • Paweł Szczesny
    • Strażnik (odc. 1),
    • Właściciel mieszkania Animo (odc. 2),
    • lekarz (odc. 8),
    • strażnik odwiertni (odc. 21),
    • przewodnik po wodospadzie Niagara (odc. 26)
  • Arkadiusz BazakDoktor Animo (odc. 2, 24, 28)
  • Wojciech SzymańskiDoktor Kelly (odc. 2)
  • Wojciech Paszkowski
    • Jonah Melville (odc. 3),
    • Howell Wayneright (odc. 11),
    • reporter wiadomości (odc. 13),
    • Główny pomocnik wielkiego kleszcza (odc. 15),
    • drugi z żołnierzy porucznika Steela (odc. 16),
    • Symaptak (odc. 19),
    • Sublimino (odc. 27),
    • Dzwonek (odc. 30)
  • Jan KulczyckiKaptain Shaw (odc. 3)
  • Elżbieta GaertnerCiocia Vera (odc. 4)
  • Jerzy MolgaMarty – sąsiad cioci Very (odc. 4)
  • Tadeusz BorowskiKraab (odc. 5)
  • Marcin PerchućBurmistrz Iskrowic (odc. 6)
  • Krzysztof SzczerbińskiKevin (odc. 7, 16, 18, 26)
  • Agata Gawrońska-BaumanJoey/Rojo (odc. 8)
  • Beata Łuczak
    • Kudłata (odc. 9, 25),
    • Kucharka w więzieniu (odc. 29),
    • Czarodziejka (odc. 42),
    • Kuzynka Lucy (odc. 43)
  • Tomasz Marzecki
    • Enoch – Przywódca „Organizacji” (odc. 11, 21),
    • złodziej (odc. 12)
  • Zbigniew Suszyński
    • Clancy (odc. 12),
    • Ultimos (odc. 19),
    • S.A.M. (odc. 33)
  • Adam Krylik
    • kolega Kevina (odc. 7),
    • Phil (odc. 14)
  • Krzysztof Zakrzewski
    • Grzybnia (odc. 20),
    • dziadek Max (jedna kwestia w odc. 26)
  • Mateusz NarlochGilbert (odc. 20)
  • Maja CygańskaMandy (odc. 20)
  • Anna Apostolakis-Gluzińska
    • głos autopilota samochodu Maxa (odc. 21),
    • sprzedawczyni magicznych artefaktów (odc. 23),
    • jedna z cheerleaderek (odc. 40),
    • Dzieciak z lodami (odc. 42),
    • Odmłodzony Ben (odc. 42),
    • Matka Joela (odc. 43),
    • kelnerka (odc. 44),
    • Mama Gaterboya i Jeżozwierza (odc. 45),
    • jeden z kolegów Kena (odc. 46),
    • jeden z kolegów Bena (odc. 47)
  • Włodzimierz BednarskiDonovan Grand Smith (odc. 22)
  • Kasper GarlickiEdwin (odc. 22)
  • Monika PikułaCzarodziejka (odc. 23)
  • Katarzyna ŁaskaStudentka Akademii Bancroft (odc. 25)
  • Wojciech Machnicki
    • Przewodnik (odc. 23),
    • Kwaśny Oddech (odc. 25)
  • Katarzyna Skolimowska
    • Przewodniczka po muzeum (odc. 10),,
    • głos sterowni (odc. 12),
    • Mała (odc. 19),
    • Gwendolyn (kilka kwestii w odc. 28)
  • Anna Gajewska
    • Czarodziejka (odc. 29),
    • Gwendolyn (odc. 46)
  • Beata Jankowska-Tzimas
    • Pinky (odc. 29),
    • Kai (odc. 31)
  • Hanna Kinder-Kiss
    • Strażniczka w więzieniu (odc. 29),
    • Misty (odc. 29)
  • Andrzej BlumenfeldWes (odc. 31, 38)
  • Aleksander Mikołajczak
    • Kane North (odc. 34),
    • Strażnik (odc. 35, 37),
    • Ochroniarz (odc. 36),
    • Inżynier NASA (odc. 37),
    • Lawrence Wainwright (odc. 44),
    • Pan Chciwy (odc. 45)
  • Adam Bauman
    • Strażnik (odc. 34),
    • Trener (odc. 36)
  • Modest Ruciński
    • Spiker (odc. 34),
    • Kolega Todda #2 (odc. 35),
    • Cash (odc. 36, 47),
    • Strażnik wody (odc. 42),
    • Joel (odc. 43),
    • kolega Kena (odc. 46),
    • spiker radiowy (odc. 48),
    • jeden z ochroniarzy w Fort Knox (odc. 48)
  • Tomasz BorkowskiTim Dean (odc. 34)
  • Joanna WęgrzynowskaJoan Maplewood (odc. 35)
  • Włodzimierz Press
    • Prezydent (odc. 36),
    • Doktor Shueman (odc. 37)
  • Anna SrokaKsylena (odc. 39)
  • Agnieszka KunikowskaCamille (odc. 43)
  • Izabela DąbrowskaMatka Camille (odc. 43)
  • Tomasz Grochoczyński
    • Jeden z piratów drogowych (odc. 44),
    • Niewzruszony Obiekt (odc. 45),
    • Największy (odc. 46)
  • Katarzyna Godlewska
    • Turbina (odc. 44),
    • Joey/Rojo (odc. 48-49)
  • Krzysztof BanaszykBen 10.000 (odc. 46)
  • Mirosław KonarowskiCarl Tennyson, Ojciec Bena (odc. 47)
  • Elżbieta Jędrzejewska
    • Czarodziejka (odc. 42, 48-49),
    • Sandra Tennyson, Mama Bena (odc. 47),
    • Przewodniczka po forcie Knox (odc. 48),
  • Lucyna Malec
    • Koledzy ze szkoły (odc. 47),
    • Cooper (odc. 48-49)
  • Grzegorz Pawlak
    • Nauczyciel Bena (odc. 47),
    • Driscoll / Wieczny Król (odc. 48-49)
  • Sławomir PacekKwaśny Oddech (odc. 48-49)

i inni

Śpiewali:

  • Honorata Zajączkowska, Katarzyna Łaska, Anna Sochacka (czołówka)
  • Paweł Sanakiewicz (odc. 44)

Lektor:

  • Maciej Gudowski (odc. 1-26),
  • Paweł Bukrewicz (odc. 27-49)

Ciekawostki

  • W pierwszym i drugim sezonie Fantom był dziewiątym kosmitą w intro. Później zastąpił go Kulopłot, gdyż DNA Ektonuryta zostało usunięte z zegarka.
  • Zremiksowana wersja piosenki grana jest w filmie "Ben 10: Wyścig z czasem".
  • W kreskówce "Tajemniczy Sobotowie" jest wiele podobieństw do tej serii.
  • Istnieją wersje odcinków z przypisami, w których znajdowały się ciekawostki od autorów.

Zobacz też

Advertisement